ATV & Fritid, Söderköping 0121-42066 info@atv-fritid.se

ATV & Fritid, Nyköping 0155-400050 nykoping@atv-fritid.se

Polaris värme- och avfrostningssystem med 8 ventiler

SKU#: 2881316

Beställningsvara 6-12 dagar
  • GENERAL XP 1000/4 '20-25
  • GENERAL 1000/4 '16-25
21 699,00 kr

Håll dig varm och erövra all terräng i alla väder med ett specialanpassat värmesystem för Polaris GENERAL. Systemet har två avfrostningsventiler för att hålla dina fönster rena, fyra direktventiler till passageraren och två golvventiler, och drar värme direkt från motorns kylvätska för att ge jämn och pålitlig uppvärmning. En justerbar temperaturkontroll låter dig blanda värmen med uteluften för perfekt hytttemperatur. En treväxlad fläkt cirkulerar luften medan justerbara ventiler med en öppnings-/stängningsfunktion låter dig kontrollera luftflöde och placering. 8-ventilsvärmar- och avfrostningssystemet är ett Polaris PULSE-Ready-tillbehör och ansluts enkelt till den fabriksinstallerade Polaris PULSE under huven. Installeras enkelt med spärrar i instrumentbrädan. Ej kompatibelt med Rockford Fosgate Stage 4-ljudsystem. Ljudfäste (artikelnummer 2885112) krävs för att installera värmare på fordon med RIDE COMMAND och ljud, säljs separat.

  • Allvädersfunktioner: Lägg till allvädersfunktioner och komfort till din GENERAL med premium Polaris Engineered-tillbehör. Håll dig varm och förbättra sikten under de kallaste dagarna med 8-ventilsvärmar- och avfrostningssystemet.
  • Klimatkontroll: Styr enkelt klimatet i din GENERAL-hytt. Två avfrostningsventiler, fyra direkt-till-passagerarventiler och två golvventiler håller dig varm under kallare dagar. Drar värme direkt från motorns kylvätska för att ge jämn och pålitlig uppvärmning.
  • Förbättrad sikt och säkerhet: Avfrostningsfunktionen i detta system är avgörande för att upprätthålla tydlig sikt – särskilt för terrängfordon som används i arbets- eller kommersiella miljöer – och bidrar till säkrare körning i dåligt väder.
  • Temperaturjusterbar: Förbättra din komfort med detta hyttvärmare-kit med tre olika fläkthastigheter, justerbara ventiler och värme- och fläktkontroller monterade på instrumentbrädan. Justera mellan låg, medel och hög inställning. Inkluderar inte luftkonditionering.
  • Plug and Play-installation: Värmar- och avfrostningssystemet med 8 ventiler är ett Polaris PULSE-Ready-tillbehör och ansluts enkelt till den fabriksinstallerade Polaris PULSE under huven. Installeras enkelt med spärrar i instrumentbrädan.
Mer information
SKU 2881316
Tillverkare Polaris